Zostań modelem

Zapraszam wszystkie osoby, które chciałyby spróbować swoich sił jako fotomodele w sesjach do banków zdjęć (fotografia stockowa).

Zgłoszenie proszę wysyłać na adres:
marek@marekmnich.pl
Każde zostanie przeczytane i na każde odpowiem.

Co powinno zawierać zgłoszenie?


Zdjęcia

Zdjęcia powinny być ostre. Nie muszą być to profesjonalne zdjęcia studyjne, mogą być zrobione telefonem. Wystarczy, że będą na tyle wyraźne aby przedstawiona osoba była dobrze widoczna (nie rozmyte, nie za ciemne, nie za jasne). No i najważniejszy jest uśmiech, bez niego się nie da. Więc poproszę na każdym zdjęciu piękny, szeroki, naturalny uśmiech.
Będą potrzebne 3 typy zdjęć: twarz z przodu, twarz z boku oraz cała postać.

Napisz coś o sobie

Napisz kilka słów o sobie, ile masz lat, gdzie pracujesz/uczysz się, czy masz jakieś doświadczenie z pozowaniem, skąd jesteś, czy masz jakieś zainteresowania lub talenty.
Oczywiście warto zostawić nr telefonu i maila.

Wszystkie zgłoszenia zostaną potraktowane z należytym szacunkiem i nigdy nie zostaną pokazane osobom niepowołanym.

Mity na temat fotomodeli.

Nie musisz być młodą, wysoką, szczupłą i piękną modelką mającą na koncie tysiące zleceń.
Mile widziani są ludzie każdej płci, w każdym wieku i w każdym rozmiarze. Nie musisz mieć doświadczenia.
Zwracam uwagę na ładny uśmiech, interesujące spojrzenie oraz ciekawy, naturalny, zdrowy wygląd.

Fotografia stockowa

Specyficzny rodzaj fotografii. Polega na tworzeniu profesjonalnych zdjęć i udzielaniu licencji poprzez banki zdjęć (agencje stockowe, stocki) na ich wykorzystanie w różnego rodzaju projektach. Klientami stocków są najczęściej firmy i instytucje związane z mediami – agencje reklamowe, studia graficzne, drukarnie, wydawnictwa, telewizja, prasa, twórcy stron internetowych, portale internetowe. Zamiast organizować czasochłonne i drogie sesje zdjęciowe (często dla 1 bądź kilku zdjęć), wyszukują odpowiednie dla siebie zdjęcia na stockach gdzie wykupują licencje na ich użycie. Agencje stockowe chronią dobre imię modela/modelki. Zapewniają, iż wykorzystanie zdjęć nie obejmuje celów pornograficznych i szkalujących dobre imię modela/modelki.

Czym jest zgoda na wykorzystanie wizerunku (model release)?

Model Release to zgoda na wykorzystanie wizerunku. Każde zdjęcie na którym znajduje się osoba możliwa do zidentyfikowania (twarz, cala lub część postaci, znaki szczególne) musi posiadać załączony dokument poświadczający o wykonanej sesji i zgodzie fotografowanej osoby na wykorzystanie jej wizerunku do celów komercyjnych. Tym właśnie jest Model Release, w skrócie MR. Umowa ta jest zawierana w formie pisemnej pomiędzy osobą, której wizerunek widnieje na fotografii, a fotografem wykonującym zdjęcie. W przypadku fotografii osób nieletnich (poniżej 18 lat) MR zawiera dodatkowo dane prawnego opiekuna modela.

Dokumenty do podpisania przez modela:
Umowa o pozowanie za wynagrodzeniem
Zgoda na wykorzystanie wizerunku (model release)
Są to standardowe dokumenty wymagane przez banki zdjęć do podpisania przed każdą sesją. Warto się z nimi zapoznać.